Jak dbać o torby ze skóry?

Na pozór zwykła, skórzana torba, jest zazwyczaj efektem końcowym żmudnej, szczegółowej rzemieślniczej pracy i zasługuje na specjalne traktowanie. Jak zatem prawidłowo zabezpieczyć produkty ze skóry?

Skórzana torba to szczególny, niemal uniwersalny przedmiot, aktualnie doceniany w równym stopniu przez osoby obu płci. Osoby te cenią sobie naturalny klasyczny wygląd i charakterystyczny zapach, który można poczuć wyłącznie ze skóry dobrej jakości. Warto jednak pamiętać, że produkty skórzane wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji. Bez specjalnych zabiegów konserwacyjnych, szybko mogą się zniszczyć, stracić swój blask i ładny wygląd.

torebka skórzana, okulary, kurtka dżinsowa

Rodzaje skór

Większość skórzanych toreb jest garbowana  – oznacza to, poddanie jej specjalnemu procesowi, dzięki któremu materiał zyskuje miękkość i elastyczność. Dzięki czemu pozwala na wykorzystanie go do dalszego wyrobu odzieży, toreb i galanterii. Część toreb jest poddawania działaniom garbników roślinnych. Warto jednak wiedzieć, że tak przygotowana skóra, w przypadku zalania wodą lub innym płynem, może łatwo odbarwiać się i kurczyć.

Skóry licowe

Skóry licowe mają zazwyczaj gładką powierzchnię o jednolitej strukturze. Skóry tego typu są zwykle bardziej odporne na zbrudzenia, niż ich pozostałe rodzaje. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają one troski i odpowiedniego traktowania. Nie powinno nikomu sprawić kłopotu znalezienie specjalnego preparatu do czyszczenia tego typu skóry. Większość sklepów z galanterią skórzaną, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych, posiada szeroką gamę specjalistycznych produktów do konserwacji. Skórę licowaną należy systematycznie czyścić używając specjalnych pianek. Zabezpieczać impregnatami w sprayu i raz na jakiś czas nadawać im połysk za pomocą past. Jeżeli na skórze pojawią się odbarwienia, co w przypadku skór naturalnych może się zdarzyć mimo częstej konserwacji. Warto wykorzystać preparat przeznaczony do renowacji koloru w kremie.

torba damska ze skóry na ramie

Nubuk

Nubuk jest wierzchnią skórą oszlifowaną po stronie słojów lub włosów, aby uzyskać „włochaty”, nieregularny wygląd. Charakteryzuje się krótkimi włóknami skóry, które po odpowiednim przygotowaniu posiadają miękką i aksamitną teksturę. Zarysowania na nubuku są widoczne, a pielęgnacja tego rodzaju skóry polega na regularnym szczotkowaniu jej powierzchni. W celu usunięcia zabrudzeń i ułożenia włosków. Do takiego zabiegu stosuje się specjalne, gumowe, dwustronne szczotki o różnych fakturach.

Skóra ta nie lubi wilgoci. Warto zainwestować w dobry preparat impregnujący, chroniący torbę przed działaniem wody i zabrudzeniem. Zarówno nubuk, jak i niżej opisany zamsz, z czasem mogą tracić swój kolor. Takie uszkodzenia można zauważyć w szczególności w newralgicznych miejscach toreb, które często dotykają i ocierają się o inne powierzchnie. Tymi miejscami jest często spód torby, boczne krawędzie, uchwyty czy też paski. Z tego typu odbarwieniami rewelacyjnie sobie radzą preparaty do renowacji koloru w sprayu. Producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną środków do renowacji – praktycznie do każdego koloru skóry.

skóra zamszowa przygotowywana na torebkę damską

Zamsz

Zamsz jest często mylony z nubukiem. Oba rodzaje tej skóry o aksamitnym wyglądzie. Nie odbiegają zazwyczaj bardzo od siebie pod kątem wizualnym, jednak zasadnicza różnica polega na ich przygotowaniu. Zamsz wykonany jest ze spodniej warstwy skóry, natomiast nubuk to jej wierzchnia strona. Kolejną różnicą jest sposób jej przetwarzania. Nubuk jest delikatnie szlifowany i czasami pokryty cienką warstwą specjalnego wosku. Zamsz posiada nieco dłuższy włos od nubuku. Na obu rodzajach skóry, po przeciągnięciu placem po powierzchni materiału. Włoski zmieniają swój układ i pozostawiają typowe dla tego rodzaju skóry ślady. Pielęgnacja toreb z zamszu przebiega w ten sam sposób jak w przypadku produktów wykonanych z nubuku. Impregnat i specjalna szczoteczka to podstawowe artykuły zapewniające długą żywotność toreb i ich dobry wygląd.

Przechowywanie toreb

Wszystkie torby ze skóry, jeżeli są nieużywane, warto na czas przechowywania w worki przeciw kurzowe. Zazwyczaj dostaniesz taki przy zakupie nowej torebki. Aby uniknąć zagięć i przetarć na delikatnej skórze, należy włożyć wypełniacz do środka torby – mogą to być nawet pozgniatane gazety. Trzeba też zadbać o to, by torba nie była przygnieciona innymi przedmiotami znajdującymi się w szafie czy garderobie. Skórzane torby, warto raz na dwa tygodnie wyjąć z opakowania i przewietrzyć. Takie działanie ma na celu zapobieganie ewentualnemu rozwoju pleśni. Częsta wymiana toreb jest kluczem do sukcesu – warto zmienić torbę co najmniej raz w miesiącu – zapobiegnie to zbyt szybkiemu wyeksploatowaniu.

kobieta siedząca na walizce damskiej

Jak czyścić skórę?

  • Ogólna zasada jest prosta: podczas pierwszego kroku, należy usunąć nagromadzony brud, przecierając go specjalnym środkiem do czyszczenia skóry.
  • Co drugi/trzeci dzień, warto zadbać o dokładne przetarcie torby za pomocą miękkiej, suchej ściereczki. Ta czynność nie potrwa dłużej niż kilka minut, a sprawi, ze torba będzie wyglądała schludnie. Zapobiega to także gromadzeniu się kurzu w szczelinach materiału.
  • Aby zapobiec łuszczeniu się i marszczeniu skóry. Należy raz na jakiś czas, nałożyć na powierzchnię torby odrobinę specjalnego preparatu. Następnie trzeba delikatnie rozetrzeć miękką szmatką. Ściereczki z mikrofibry świetnie się sprawdzą w tej roli.
torebki damskie, skórzane - plecaczki

Zabezpieczenie przed wilgocią

Skóra naturalna jest przepuszczalna i nigdy nie będzie całkowicie wodoodporna, dlatego warto unikać jej przemoczenia. Niemniej jednak istnieją specjalne kremy woskowe i impregnaty w sprayu, które działają jak bariera ochronna przeciwko wilgoci. Należy jednak zachować ostrożność. Niektóre preparaty mogą odbarwić delikatną powierzchnię torby – warto najpierw sprawdzić ich działanie na niewidocznym miejscu. Jeżeli dojdzie do zamoczenia skóry – warto pozwolić jej na naturalne wyschnięcie. Absolutnie niedopuszczalne jest używanie suszarki do włosów – takie działanie powoduje zazwyczaj marszczenie się skóry i jej uszkodzenie.

Torby skórzane są niezwykle eleganckie, te dobrej jakości dodają szyku i klasy każdej stylizacji. Aby cieszyć się nimi długo – warto zadbać o ich właściwą pielęgnację.